ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ

Πάλεψε αλλά έχασε ο Οίακας στην πρεμιέρα

Στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της 1ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Β Εθνικής, ο Δούκας επικράτησε του Οίακα Ναυπλίου με 67-61

Το παιχνίδι ήταν κάτι παραπάνω από κλειστό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 9-7. Στη συνέχεια ανέβηκε ο ρυθμός, Δούκας και Οίαξ έπαιξαν πιο επιθετικά και οι γηπεδούχοι απέκτησαν μία διαφορά στο σκορ χάρη στους Πετς και Δενδρινό, όμως ο Οίαξ είχε τις λύσεις και έκλεισε το ημίχρονο στο 31-26. Το β’ ημίχρονο βρήκε τον Δούκα να παραμένει μπροστά στο σκορ χάρη στην υπεροχή του Βουγιούκα κάτω από τη ρακέτα, όμως στο τέλος της περιόδου ο Κουμπούρας με τον Αναγνωστόπουλο και τον Παπαντωνίου ανέβασαν στροφές και έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους με 45-47. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν θρίλερ, με τον Δούκα να αμύνεται όμως καλύτερα και τους Παππά και Δενδρινό να είναι οι παίκτες κλειδιά στην επίθεση και να κρίνουν ουσιαστικά στο τέλος το παιχνίδι.