ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ

Έχασε ο Οίακας αλλά παραμένει στην κορυφή

Πήρε το ντέρμπι της αγωνιστικής ο Τρίτωνας κόντρα στον Οίακα Ναυπλίου και έπιασε κορυφή στη βαθμολογία του Νότιου Ομίλου της Β Εθνικής

Ο Τρίτων λοιπόν ήταν ο μεγάλος νικητής της 11ης αγωνιστικής μιας και επιβλήθηκε του Οίακα Ναυπλίου με το άνετο 85-73. Οι παίκτες του Μιχάλη Μιχελάκου είχαν τον έλεγχο του αγώνα από νωρίς και έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Σωκράτη Ψαρόπουλο που έκανε ότι ήθελε τόσο από τα 6,75 όσο και κοντά στο καλάθι, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο τέλος του α’ ημιχρόνου με 38-33. Το μπαμ έγινε στο γ’ δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 21-8, παίζοντας πολύ κλειστά στην άμυνα και εκμεταλλευόμενοι τα κακά ποσοστά στα μακρινά σουτ του Οίακα, με αποτέλεσμα να έρθει η κομβική αυτή νίκη, που θέτει τον Τρίτωνα στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΤΡΙΤΩΝ – ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 85-73
Δεκάλεπτα: 17-14, 38-33, 59-41, 85-73
Διαιτητές: Κατραχούρας-Τσακαλογιάννης
Τρίτων (Μιχελάκος): Τσούτσος 2, Δορλής, Ψαρόπουλος  23 (3), Καλατζής 14 (2), Σπυριδάκης, Ντιμπ 21 (2), Νικολακόπουλος 5 (1), Μαλτέσιος 12, Ύμερι,  Κουκουνιάς 6, Βερτούδος.
Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 2, Κουμπούρας 14 (1), Πασολάρι, Πελεκάνος 21 (1), Παπαντωνίου 16 (4), Γεωργιάδης 4, Σκορδάς 2, Αναγνωστόπουλος 6, Ευστρατίου, Μπουρτσουκλής 2, Μανάκας 6.