ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ

Ο νόμος του Πελεκάνου – Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Οίακα

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε ο Οίαξ Ναυπλίου επί της Πεντέλης με 65-75 και συνεχίζει να ελπίζει για τη μάχη της ανόδου

Η Πεντέλη ήταν αυτή που κέρδισε τις εντυπώσεις στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα όντας μπροστά στο σκορ, με τον Οίακα να κυνηγά ουσιαστικά. Η διαφορά που έχτισε στο γ’ δεκάλεπτο η ομάδα των Βορείων Προαστίων φάνηκε ικανή να κρίνει το παιχνίδι, όμως τότε ήταν η ώρα να μιλήσει ο Μιχάλης Πελεκάνος. Ο ηγέτης του Ναυπλίου ανέλαβε δράση στο τελευταίο δεκάλεπτο και χάρη στα κρίσιμα καλάθια του αλλά και την παρουσία του στην άμυνα με κοψίματα και κλεψίματα, βοήθησε ώστε να έρθει το επιμέρους 12-27. Ο έμπειρος φόργουορντ σταμάτησε στους 14 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Σκορδά που πέτυχε άλλους τόσους πόντους.

ΠΕΝΤΕΛΗ – ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 65-75

Δεκάλεπτα: 19-20, 33-31, 53-48, 65-75

Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μπούτρης 2, Γεωργακόπουλος 2, Λίτσος 3, Αποστολόπουλος 4 (1), Κούσουλας 4, Καρούζος 12 (2), Μπέλη 5 (1), Κουκάκης 5 (1), Σαλτουρίδης 5, Τάγαρης 14,
Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 6 (2), Κουμπούρας 13, Πελέκανος 14 (1), Παπαντωνίου 10 (1), Γεωργιάδης 5, Μανάκας 8 (1), Μπουρτσουκλής 1, Σκορδάς 14, Αναγνωστόπουλος 4.