ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΕΣ

Εντός έδρας ήττα του Οίακα από τον Απόλλωνα Πατρών

Ο Απόλλωνας μπορεί να βρίσκεται τα τελευταία χρόνια στη σκιά του Προμηθέα Πάτρας, έδειξε όμως μέσα στο κλειστό του Ναυπλίου πόσο βαριά είναι η φανέλα του

Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου επικράτησε του Οίακα Ναυπλίου με 75-68, σε έναν αγώνα που θα μπορούσε να κερδίσει και με ευρύτερο σκορ και διπλασίασε της νίκες της στο φετινό πρωτάθλημα, δείχνοντας πως η περσινή σεζόν ανήκει στο παρελθόν. Το παιχνίδι πήγε από νωρίς σε υψηλό σκορ και μπορεί ο Οίακας να διατηρούσε ένα μίνι προβάδισμα 3 πόντων, ο Απόλλωνας όμως ακολουθούσε στο ίδιο ρυθμό και χάρη σε δύο τρίποντα από τους Τσάμη και Τζακόπουλο και ένα λέι απ του Μολφέτα, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-26. Οι “μελανόλευκοι” δεν έχασαν έκτοτε το προβάδισμα στο σκορ και προσπαθούσαν να αυξήσουν και τη διαφορά, με τον Οίακα να “πληρώνει” τα κακά ποσοστά ευστοχίας τους.

Το β’ ημίχρονο βρήκε τον Απόλλωνα Πατρών να πραγματοποιεί επίδειξη δύναμης στα πρώτα λεπτά και χάρη σε ένα σερί 2-16, η διαφορά έφτασε στους 22 πόντους (37-59), με τον Απόλλωνα να κερδίζει το χειροκρότημα και να δείχνει ότι φέτος θα αποτελέσει δυνατό πόλο στην κατηγορία. Τα τελευταία λεπτά βρήκαν τους Πατρινούς να κατεβάζουν ταχύτητες, με τον Οίακα να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει τη διαφορά μέχρι και τους 5 (68-73), όμως όλα πλέον είχαν κριθεί. Εκπληκτικό για ένα ακόμα παιχνίδι το δίδυμο των Τσάμη-Μολφέτα, με τον πρώτο να πετυχαίνει 22 και τον δεύτερο 21 πόντους, ενώ ο Τζακόπουλος είχε 9 πόντους και 7 ασίστ.